wtorek, 3 stycznia 2017

BOHDAN SMOLEŃ

Bohdan Smoleń (ur. 9 czerwca 1947 w Bielsku, zm. 15 grudnia 2016 w Poznaniu) – polski aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu „Tey” z Poznania, filantrop, założyciel „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia”. Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia. Nagrał także „Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki” – zbiór przerobionych satyrycznie bajek, np. Bajka o pronitce z płytami, Szklana rura i tym podobne.



Jego rodzicami byli Bronisław Karol (1919–2001) i Elżbieta Smoleń (1926–1980).

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. Absolwent Akademii Rolniczej (Wydział Zootechniki) w Krakowie z 1975. W latach 1968–1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem), z którym na Famie w 1972 otrzymał główną nagrodę.

W 1970 ożenił się z Teresą (ur. 13 sierpnia 1950, zm. 1 marca 1991). Mieli trzech synów: Macieja (ur. 1973), Piotra (ur. 1974, zm. 1990) i Bartosza (ur. 1979).


Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie „Tey”. Na festiwalu w Opolu w 1981 otrzymał tytuł Mister Obiektywu. W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa To all the girls I loved before z 1984). W 1987 wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem „Długi”.

Prowadził z żoną Teresą sklep zoologiczny w Poznaniu. W 1990 Piotr, jeden z jego trzech synów, powiesił się. W 1991 samobójstwo popełniła żona artysty. Po tych wydarzeniach wpadł w depresję i wycofał się na kilka lat z życia publicznego.


Wraz ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską w latach 1995–1997 nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo. Piosenki te były emitowane wówczas w programie Disco Relax. Ostatni Kabaret Bohdana Smolenia ukształtował się w latach 1992–1995. W jego skład, oprócz założyciela, wchodzili: Grzegorz Rekliński, Józef Romek i Marcin Samolczyk. Z programem „Nowy Rząd – Stara Bida” odwiedzali różne miejsca w kraju i za granicą, dając występy dla każdego rodzaju publiczności.

W latach 1999–2015 występował w sitcomie Świat według Kiepskich, w którym wcielał się w postać Listonosza Edzia.

W 2004 przeprowadził się do Baranówka koło Mosiny.

W roku 2007 założył fundację pod nazwą „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.


Zawiesił działalność kabaretową ze względu na zły stan zdrowia. W dużej mierze przyczynił się do niego skrajny nikotynizm (artysta przyznał, że palił od młodości kilka paczek papierosów dziennie). Na początku 2008 przeszedł przewlekłe zapalenie płuc. Lekarze podejrzewali również gruźlicę. W grudniu 2008 aktor przeszedł lewostronny wylew. 26 stycznia 2010, tuż po zakończeniu zdjęć do kolejnego sezonu Świata według Kiepskich doznał zawału serca w pokoju hotelowym i trafił do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie wykonano mu koronarografię. Aktorowi wszczepiono rozrusznik serca. W październiku tego samego roku artysta przeszedł kolejny, nierozległy wylew. W lutym 2015 trafił do szpitala z powodu infekcji wirusowej i problemów z oddychaniem. Miesiąc później został ponownie hospitalizowany, po tym jak doznał trzeciego wylewu, po którym został sparaliżowany i praktycznie stracił mowę. Od tej pory poruszał się na wózku inwalidzkim. Zaprzestał wtedy występów gościnnych w serialu Świat według Kiepskich.


29 lutego 2016 w Teatrze Kamienica odbył się koncert charytatywny na rzecz Bohdana Smolenia. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rehabilitację artysty. Zaplanowano również podobne koncerty, m.in. we Wrocławiu i Krakowie. Od marca 2016 aktor przebywał w bydgoskim ośrodku rehabilitacyjnym dla osób po udarach. W kwietniu 2016 w szpitalu w Bydgoszczy przeszedł kolejny udar, po którym ponownie stracił mowę i doznał paraliżu.

Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, nie udało mu się zerwać z nałogiem nikotynowym. Zmarł 15 grudnia 2016 w poznańskim szpitalu, w którym przebywał na skutek poważnej infekcji. Artysta od wielu lat miał problemy z oddychaniem spowodowane chorobą płuc, które infekcja nasiliła, dodatkowo przebyte choroby doprowadziły do osłabnięcia jego organizmu. Został pochowany 20 grudnia 2016 na cmentarzu w podpoznańskim Przeźmierowie.


Zdjęcia "odkopane " przeze mnie sprzed kilku lat ...
Oczywiście przez wzgląd i szacunek dla pana Bohdana Smolenia , który zmarł 15 grudnia 2016 roku...  
Miał 69 lat...


"Order "Oto Człowiek" przyznawany jest m.in. działaczom charytatywnym, filozofom, pisarzom, poetom, działaczom społecznym i sportowym, animatorom kultury, lekarzom i pedagogom."


 3 czerwca 2012 roku udekorowani tym odnaczeniem zostali w Urzędzie Miasta Tomaszowa Maz. kolejni laureaci... 

Joanna Puzyna Krupska - prezes stowarzyszenia Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"...

Bohdan Smoleń - artysta kabaretowy, członek słynnego w PRL kabaretu Tey z Poznania...


oraz Krzysztof Ziemiec - dziennikarz radiowy i telewizyjny


"Joannie Puzynie Krupskiej kapituła nadała Order Ecce Homo za nieustanną pracę na rzecz bliźnich, dostrzeganie problemów i skuteczną pomoc rodzinom oraz walkę o godność macierzyństwa. „Jak ktoś mi się pyta, kim jestem z zawodu?” - odpowiadam, że jestem mamą. Taką zwyczajną mamą. W Tomaszowie Maz. pani Joannie towarzyszyła jej trójka dzieci - Tereska, Jan i Paweł."
 

"Bohdan Smoleń order otrzymał „za bezcenny kiedyś żart rozświetlający polską szarość polityczną, demaskowanie społecznych absurdów oraz franciszkańska miłość dla życia.” Pan Bohdan dziś poważnie chory, mający kłopoty z poruszeniem się, ciężko doświadczony przez los, poczucia humoru nie stracił. „Dziękuję kapitalistom” - zwrócił się do członków kapituły orderu, którzy mu go przyznali, co wywołało głośny śmiech wśród licznie przybyłej na uroczystość publiczności."
 
"Krzysztof Ziemiec, dziennikarz radiowy i telewizyjny w czerwcu 2008 roku uległ ciężkiemu poparzeniu w wyniku pożaru w jego mieszkaniu. Do prowadzenia Wiadomości w TVP 1 wrócił w grudniu 2009 roku. W 2010 w tej samej stacji prowadził cieszące się wielkim zainteresowaniem programy publicystyczne „Z refleksem” i „Polskie sprawy” oraz program „Niepokonani”. Od 2011 roku jest gospodarzem programu „Celownik”, a z Markiem Zającem prowadzi talk-show „Mam inne zdanie”."


"Krzysztof Ziemiec order otrzymał za wrażliwość społeczną, chętne podejmowanie w mediach problematyki etycznej propagującej radość życia, odwagę i wytrwałość w pokonywaniu ludzkiej słabości i choroby. "

"Dokonania (...) laureatów przedstawili członkowie Kapituły Orderu. O Joannie Puzynie Krupskiej pięknie mówiła siostra prof. Zofia Zdybicka, sylwetkę Bohgana Smolenia, założyciela „Fundacji Stworzenia Pana Smolenia” zaprezentował prof. Jan Ostrowski, dyr. Zamku Królewskiego na Wawelu, a działalność i dokonania Krzysztofa Ziemca, przypomniał publiczności ks. Roman Pawlas, sekretarz kapituły, teolog ewangelicki, krajowy duszpasterz luterańskiej młodzieży i sportowców. "

"Ordery za 2012 rok przyznano jeszcze trzem hierarchom kościelnym. J.E. Wielce Błogosławiony SAWA, metropolita warszawski i całej Polski, J.Ś. patriarcha Garegin II Nersissian Katolikos Wszystkich Ormian i J.E.arcybiskup Władysław Ziółek, metropolita łódzki, orderami uhonorowani zostaną w terminie późniejszym."
              ********************************


Autor tekstu nt. ECCE HOMO: Andrzej Wdowski
2012-06-03, Aktualizacja: 2012-06-03 18:52 źródło: Polska Dziennik Łódzki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz