wtorek, 31 lipca 2018

DE MONO

De Monopolski zespół pop rockowy. Powstał w 1984 i był popularny pod koniec lat 80. oraz w pierwszej połowie 90. XX wieku.


Zespół założony został przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza pod nazwą „Mono”. Trzy lata później skrystalizował się skład – do zespołu, przemianowanego na „De Mono” dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonistaRobert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy.


W 1989 ukazał się debiutancki album zespołu Kochać inaczej, który zdobył szereg nagród i wyróżnień; tytułowa piosenka była notowana na Liście przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stała się polskim evergreenem. Kolejny album Oh Yeah! wydany w 1990 przyniósł przeboje Moje miasto nocą i Zostańmy sami i umocnił zespół w czołówce polskiej sceny rockowej. W tym czasie zespół często koncertował, także za granicą (trasa w Stanach Zjednoczonych).


W 1991 zespół przeżył kryzys, który doprowadził do zawieszenia działalności, ale już rok później powrócił (bez Perkowskiego, który związał się z T.Love), nagrywając swoją najpopularniejszą płytę Stop (z przebojami: Znów jesteś ze mną, Statki na niebie i Ostatni pocałunek). Dwa lata później ukazał się Abrasax, z którego pochodziły m.in. Kamień i aksamit oraz Zaklęci w tańcu.

W połowie lat 90. muzycy poświęcili się solowym projektom. Chojnacki, Kościkiewicz i Krzywy wydali albumy pod swoimi nazwiskami, a Kubiaczyk i Krupicz założyli zespół Magma. Największy sukces komercyjny przypadł w udziale Chojnackiemu, którego trzy albumy sprzedały się w nakładzie półtora miliona egzemplarzy.


2001 zespół nagrał na potrzeby programu Big Brother piosenkę Poznaj siebie, stanowiącą podkład muzyczny czołówki programu. W 2003 zespół nagrał dwa covery, które znalazły się na składance RMF FM – Moja i Twoja Muzyka: Nasza jest cała ta noc (ang.tytuł oryg. I'll Be Your Baby Tonight Boba Dylana) oraz Bo dziś już nie ma nas (ang. tytuł oryg. Sacrifice Eltona Johna).

Od 2005 zespół gra w zmienionym składzie. Do grupy dołączyli: Zdzisław Zioło, Tomasz Banaśoraz Paweł Dampc. Rok później odszedł Chojnacki, aby kontynuować karierę solową. Jego miejsce zajął Paweł Pełczyński. W marcu 2006 ukazał się album Siedem dni, promowany przez single Siedem dni oraz Patrzę w Ciebie. Był to także pierwszy wydany w Polsce album w formacie pamięci USB.


W 2007 odszedł Dariusz Krupicz, a jego miejsce zajął muzyk związany z zespołem Mafia Marcin Korbacz.
W 2008 Kościkiewicz utworzył zespół o takiej samej nazwie w skład którego wchodzą członkowie oryginalnego składu grupy: Chojnacki, Kościkiewicz, Krupicz oraz nowi muzycy: Wojciech Wójcicki, Rafał Brzozowski i Michał Grymuza.



De Mono otrzymało nagrodę Drewniany Yach za wideoklip Asfaltowe łąki na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w 2008.
8 września 2010 ukazał się dziewiąty studyjny album zespołu – No Stress. Pierwszym singlem był utwór Póki na to czas, a drugim utwór "Życie to sen". 14 lipca 2013 roku zespół wystąpił podczas koncertu Lata ZET i Dwójki w Słubicach, gdzie wykonał utwory „Póki na to czas” oraz „Statki na niebie".


Od 2008 roku pomiędzy Krzywym i Kościkiewiczem toczy się sądowy spór o nazwę „De Mono” i prawa do wykonywania piosenek skomponowanych przez Kościkiewicza.
Obecnie nazwy De Mono używają równolegle dwa składy prowadzone przez byłych członków zespołu. Pierwszy z wokalistą Andrzejem Krzywym i basistą Piotrem Kubiaczykiem, oraz drugi – na czele którego stoi założyciel, gitarzysta i kompozytor Marek Kościkiewicz, oraz perkusista Dariusz Krupicz.



Zespół Andrzeja Krzywego:
Piotr Kubiaczyk – gitara basowa
Paweł Pełczyński – saksofony, instrumenty perkusyjne
Paweł Dampc – instrumenty klawiszowe
Zdzisław Zioło – gitary























Zdjęcia zrealizowane 24 czerwca 2018 r. podczas Dni Tomaszowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz