Trzecia to ta najciekawsza i jednocześnie najbardziej szokująca. Zwykli ludzie, zamieszkujący tamtejsze wioski i osady. Ich życie, domy, kultura, ozdoby, dieta, ubiór i codzienne obowiązki są tak odmienne od tego co znamy w Europie, Ameryce czy gdziekolwiek indziej, że nie sposób opisać tego słowami. No przynajmniej ja nie potrafię. I wydaje mi się, że nawet zdjęcia tego nie oddają w najmniejszym stopniu. Ktoś kto tego nie widział na własne oczy, nie zrozumie. Tam świat zatrzymał się … sama nie wiem kiedy.
Może się mylę, ale wydaje mi się, że są szczęśliwi i mimo problemów których na pewno mają mnóstwo szanują się i kochają. Są życzliwi, uprzejmi i uśmiechnięci. Nie dotarła do nich cywilizacja którą znamy i niekoniecznie kochamy. Nie znają telefonów , tabletów i gier komputerowych, a dzieci po szkole grają w piłkę jeśli oczywiście ją mają, bo to już luksus. Jedną z takich właśnie grup są Masajowie, których ze względu na półkoczowniczy tryb życia można spotkać wszędzie. Wszędzie słychać to Ich pogodne „Jambo” I „Hakuna Matata” a co w ich roześmianych ustach nabiera innego wymiaru. I LOVE TANSANIA „Masajowie – afrykańska grupa etniczna, zamieszkująca Kenię oraz północną Tanzanię.
Dzięki swoim charakterystycznym zwyczajom oraz zamieszkaniu w dostępnym terenie są jedną z najlepiej znanych afrykańskich grup etnicznych. Ich językiem ojczystym jest język masajski, który zalicza się do rodziny języków nilo-saharyjskich. Uczą się także języków urzędowych Kenii i Tanzanii: suahili i angielskiego. Z powodu półkoczowniczego trybu życia ciężko oszacować ilość tej populacji. Miarą bogactwa mężczyzny jest liczba dzieci i bydła. Tradycyjny masajski dom jest skonstruowany dla ludzi, którzy ciągle się przemieszczają, więc jego trwałość jest bardzo mała. Manyatty (chaty) mają kształt owalu lub koła i są budowane przez kobiety. Szkielet domu jest budowany z drewnianych tyczek, wbitych bezpośrednio w ziemię i przeplecionych mniejszymi gałązkami. Taka konstrukcja jest następnie oblepiana mieszanką błota, trawy, krowiego gnoju i moczu oraz popiołu. Manyatta jest mała (3 × 5 m), a jej wysokość wynosi 1,5 m. Na tej niewielkiej przestrzeni rodzina gotuje, je, śpi, prowadzi życie towarzyskie i przechowuje żywność, paliwo oraz wszystko, co posiada. W manyatcie często żyją również małe zwierzęta gospodarskie. .Masajowie są poligamistami”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz